Kde najdu moštárnu?

Moštárna se nachází v Obci Dolní Novosedly. Pokud pojedete směrem z Písku, tak projedete centrum obce a budete pokračovat po hlavní na obec Kluky. Těsně přes výjezdem z obce se dáte doleva – mezi cihlové sloupy, kde je vjezd do stodoly. Zde je mapa.

Jaké ovoce moštujete?

Moštujete pouze ovoce a hrušky. Ovoce nesmí být nahnilé či výrazně znečištěné.

Myjete ovoce před moštováním?

Ovoce před moštováním už nemyjeme. Je proto třeba dovézt ovoce ke zpracování přiměřeně čisté. Silně znečištěné ovoce – zejména od hlíny – nelze moštovat.

S kolika litry moštu mohu počítat? Jaká je výtěžnost?

Hydraulický lis, který používáme, má účinnost 70-80 % dle šťavnatosti ovoce. Takže z jedné přepravky na ovoce (cca 15 kg) budete mít přibližně 11 litrů moštu.

Jaké je minimální množství, které lze zpracovat?

Pro moštování je třeba přivézt alespoň 30 kg ovoce. Menší množství nelze účinně zlisovat.

Je nutné rezervovat čas moštování předem?

Ano! Před návštěvou moštárny je třeba si udělat rezervaci. Pouze tak dokážeme zajistit, že vaše ovoce zpracujeme na počkání.

Lze u vás zakoupit nádoby, pokud nebudu mít vlastní?

V moštárně máme k dispozici nové PET láhve a to ve dvou velikostech. Menší (2 litry) vám můžeme prodat za cenu 5 Kč. Větší (10 litrů) jsou k dispozici za 20 Kč. Láhve pro naše zákazníky nabízíme za nákupní cenu.

Co děláte s výlisky?

Výlisky z moštování si od nás berou myslivci pro zvířata. Standardně tedy můžete počítat s tím, že odpad z lisování můžete nechat u nás v moštárně.

Jaké zařízení používáte?

Ovoce zpracováváme na drtiči od české firmy Kovoděl Janča. Od roku 2022 lisujeme na novém plachetkovém lisu rakouské firmy Voran.

Kdo moštárnu provozuje?

Moštárnu provozuje Okrašlovací spolek Podhorák. Provoz moštárny je jednou z aktivit spolku, který je zaměřen na ochranu přírodu a lokální rozvoj.